مقالات

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی چیست ؟ ویژگی و کاربرد رنگ‌ ها

رنگ‌ها در معماری داخلی ، یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای زیبایی هستند. استفاده هوشمندانه از رنگ به همراه جدیدترین مدل‌های طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند به محیط زندگی شما انرژی و پویایی را هدیه کند. هر رنگی تاثیرات روانی خاصی را بر روحیه افراد می‌گذارد. در طراحی دکوراسیون داخلی منازل، انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها، سقف و وسایل منزل از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این مطلب قصد داریم تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی و اهمیت استفاده از آن را مورد بررسی قرار بدهیم.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

تاثیر استفاده از انواع رنگ در دکوراسیون داخلی

در این قسمت قصد داریم کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی را مورد بررسی قرار بدهیم. در همین راستا ابتدا از رنگ سفید آغاز می‌کنیم. رنگ سفید فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و بهترین گزینه برای پس‌زمینه است. در صورتی که می‌خواهید تابلوهای دیواری و مبل‌های رنگی شما جلوه زیباتری داشته باشند، بهتر است به سراغ رنگ سفید برای پس‌زمینه بروید. در نتیجه می‌توانید با استفاده از مبلمان هایی مانند سرویس مبل راحتی یا سایر وسایل رنگی نوعی کنتراست خلق کنید و فضایی شیک و مدرن داشته باشید.

  • رنگ سیاه نشانه قدرت است !

اطلاع از ویژگی رنگ در دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. برای مثال رنگ سیاه نمادی از قدرت، رسمیت و سلطه‌طلبی است. این رنگ به عنوان رنگی خنثی شناخته می‌شود که امکان ترکیب با سایر رنگ‌ها را دارد. استفاده از ترکیب رنگ سیاه و سفید جلوه‌ای بسیار زیبا در فضا ایجاد می‌کند. اگر از این کنتراست رنگی برای کفپوش استفاده کنید ، فضا بزرگ‌تر به نظر می‌آید.

مطالعه بیشتر: شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب مربوط به دکوراسیون چوبی منزل را مطالعه کنید .

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی به چه صورت است

  • تاثیر رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی چگونه است؟

صورتی نمادی از معصومیت و رومانتیک بودن است. به‌کارگیری رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی باعث ایجاد آرامش و استفاده از صورتی تیره در فضا هیجان و انرژی ایجاد می‌کند. از رنگ صورتی بیشتر برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب استفاده می‌کنند. در مقوله روانشناسی رنگ‌ها از رنگ صورتی به عنوان رنگی ضد افسردگی یاد شده است.

میزان تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

  • قرمز؛ گرم‌ترین رنگ در بین رنگ‌ های فضای داخلی

قرمز گرم‌ترین رنگ است و استفاده از آن در معماری داخلی، عشق، انرژی و هیجان را به بیننده منتقل می‌کند. قرمز این قابلیت را دارد که با هر رنگی ترکیب شود و توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق نشیمن این پیام را به مهمانان می‌دهد که شما فردی برون‌گرا هستید و رفت و آمد را دوست دارید.

  • با رنگ زرد ، حس سر زندگی دریافت می‌کنید !

در ادامه بحث اثرات روانی رنگ در دکوراسیون قصد داریم خصوصیات رنگ زرد در دکوراسیون داخلی را مورد بررسی قرار بدهیم. به‌کارگیری رنگ زرد در طیف‌های کم‌رنگی مانند لیمویی حس سرزندگی را به افراد منتقل می‌کند. طیف‌های پر رنگ زرد هم حسی گرم و آرام در فضای دکوراسیون را به ارمغان می‌آورد. همچنین رنگ زرد فضا را روشن‌تر می‌کند و می‌تواند به راحتی با سایر رنگ‌ها ترکیب شود.

مطالعه بیشتر: برای دریافت مطالب کاربردی بیشتر میتوانید مقاله  ویژگی مبل خوب چیست را مطالعه کنید.

از دیگر رنگ‌ های پرکاربرد در معماری داخلی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

رنگ نارنجی: 

نمادی از اعتماد به نفس، گرما و صمیمیت است. استفاده از این رنگ در اتاق نشیمن که افراد خانواده دور یکدیگر جمع می‌شوند، می‌تواند فضایی گرم و پرنشاط را ایجاد کند.

• رنگ آبی:

جزو رنگ‌های سرد است و نمادی از آرامش و اعتماد می‌باشد. به‌کارگیری این رنگ در دکوراسیون داخلی به ویژه در سالن ورودی و اتاق خواب‌ها حس آرامش را به افراد می‌دهد

• رنگ خاکستری:

این رنگ در دکوراسیون داخلی رسمی کاربرد دارد و رنگی است که ظرافت خاصی به فضا می‌بخشد. از این رنگ‌ها به منظور افزایش تاثیرات سایر رنگ‌ها به میزان کم استفاده می‌شود .

مطالعه بیشتر : برای داشتن اطلاعات بیشتر محتوی مربوط به سبک دکوراسیون مینیمال چیست را در وب سایت مطالعه کنید .

در انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

کاربرد تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

برای اینکه از تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی بهره‌مند شوید نیاز است تا فاکتورهای تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی را به خوبی بشناسید. اولین نکته مهمی که باید در این زمینه بدانید، الهام‌گیری از عناصر است. الهام از عناصر مختلف موجود در محیط، نکته‌ای اساسی در انتخاب رنگ مدنظر است. در واقع انتخاب رنگ باید با توجه به علاقه شما انجام شود. رنگ مورد استفاده باید حس خوبی درون شما ایجاد کند و نباید بعد از مدتی شما را از فضای منزل خسته کند.

  • به تطابق‌ پذیری رنگ‌ها توجه داشته باشید !

برای اینکه تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی خود را بیشتر نشان دهد، باید با تطابق‌پذیری رنگ‌ها آشنا باشید. به همین خاطر بهتر است در ابتدا از یک رنگ مورد علاقه خود برای رنگ‌آمیزی یکی از دیوارهای اتاق که کمترین استفاده را دارد استفاده کنید. با این حال در صورت امکان می‌توانید از این رنگ برای رنگ آمیزی دیوار غالب استفاده کنید.

چرا که نمای استفاده از این رنگ برای دیوار غالب، در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار می‌باشد. اگر استفاده از این رنگ برای آن دیوار مورد پسند شما قرار گرفت، به این معنا است که انتخاب شما صحیح بوده و می‌توانید برای رنگ‌آمیزی سایر دیوارها از آن استفاده کنید.

بهترین کاربرد تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

  • بهترین رنگی که می‌تواند با المان‌ های محیط ست شود را انتخاب کنید !

اگر برای انتخاب رنگ دچار تردید شده‌اید توصیه می‌کنیم به المان‌های مختلف موجود درون اتاق مانند فرش، پرده، انواع کفپوش، مبلمان و سایر وسایل فکر کرده و مناسب‌ترین رنگی که با آن‌ها ست می‌شود را انتخاب کنید. در صورتی که وسایل اتاق شما هنوز تکمیل نشده‌اند، بهتر است رنگ‌آمیزی به آخرین مرحله موکول شود. برای مثال نقش وسایلی مثل مبلمان بسیار تعیین‌کننده است. چرا که امکان تعویض مبلمان به شکل سالانه وجود ندارد و به همین دلیل باید رنگی مناسب که هارمونی را به هم نریزد انتخاب کرد.

  • از اهمیت نور پردازی غافل نشوید !

نورپردازی تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی را دو برابر می‌کند. شما در زمان انتخاب رنگ باید توجه ویژه‌ای به روشنایی فضا داشته باشید. زیرا بافت رنگ عمدتا در طول روز بیشتر خود را نشان می‌دهد. در واقع نورپردازی در چگونه ظاهر شدن رنگ در فضا تاثیر بسیار زیادی دارد. برای نمونه استفاده از انواع لامپ‌های فلورنست سبب می‌شود رنگ‌ها با تناژ آبی نمایان شوند.

  • با روانشناسی رنگ‌ های فضای داخلی ، به زندگی خود تنوع بدهید !

اگر با اصول علم‌ رنگ‌شناسی آشنایی داشته باشید می‌توانید به سادگی رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید. با یادگیری این اصول می‌توانید بهترین رنگ‌ها را برای فضاهای مختلف منزل انتخاب کنید. برای نمونه ترکیب رنگ سبز و زرد طلایی باعث ایجاد یک نمای زیبا و فاخر در دکوراسیون داخلی می‌شود و برای سبک دکوراسیون کلاسیک مناسب است.

مجموعه ایران دکور یکی از برترین فروشگاه‌ های مبلمان خانگی و دکوراسیون داخلی است. تمامی محصولات مجموعه ما مطابق اصول رنگ‌شناسی دکوراسیون داخلی طراحی شده‌اند و شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود از آن‌ها در محیط زندگی خود استفاده کنید. با مراجعه به سایت ما همچنین می‌توانید انواع مبلمان اداری و رستوران ، اتاق خواب ، کودک و نوزاد و روشنایی را خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا